Otwarte Fundusze Emerytalne:

  • OFE ma już prawie 15 mln Polaków
  • możemy wybierać spośród 14 Otwartych Funduszy Emerytalnych
  • łącznie OFE zarządzają 140 mld PLN

System emerytalny » System emerytalny » Źródła emerytur » Źródła emerytury - filary emerytalne

Źródła emerytury - filary emerytalne

System emerytalny - 1, 2, 3 filar

System emerytalny działający w Polsce od pierwszego stycznia 1999 roku oparty jest na trzech elementach zwanych filarami. W systemie tym emerytura pochodzi z dwóch lub trzech źródeł. Założeniem nowego systemu jest zapewnienie emerytom bezpieczeństwa finansowego właśnie dzięki różnorodności form zabezpieczenia. Teraz wysokość emerytury zależy od także ciebie.


Filary systemu emerytalnego - źródła I filaru, II filaru, III filaru

Wszyscy, którzy urodzili się po 31 grudnia 1968 roku nie mają wyboru i muszą należeć do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), co jest równoznaczne z uczestnictwem w 2 filarze. Urodzeni przed 1 stycznia 1969 roku mogli wybrać, czy chcieli pozostać wyłącznie w ZUS-ie, czy też uczestniczyć w II filarze. Decyzja o uczestnictwie w II filarze była nieodwołalna. Jeśli ktoś zdecydował się w nim uczestniczyć, musi w nim pozostać. Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku nie zostały objęte reformą. Dla nich emerytura wypłacana będzie na starych zasadach.

I filar nowego systemu emerytalnego jest oparty na zreformowanym ZUS-ie. 1 filar ma zabezpieczyć podstawowe świadczenia emerytalne. Jest on powszechny, obowiązkowy i gwarantowany przez państwo.

II filar systemu emerytalnego opiera się na Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE). Możesz samodzielnie wybrać jeden taki fundusz, który będzie gromadził środki na twoją emeryturę.

III filar jest dodatkowym, dobrowolnym uzupełnieniem twojej przyszłej emerytury. W jego ramach możesz wybrać jedną lub wiele alternatywnych form oszczędzania. Twoje dobrowolne, długoterminowe oszczędności pozwolą ci uzyskać w przyszłości wyższą emeryturę.

Wysokość twojej emerytury będzie zależała od tego, ile uzbierasz oszczędności w ramach każdego z filarów.


Filary systemu emerytalnego:

I filar

II filar

III filarCopyright © 2015 System emerytalny